Światowy Dzień Kota

Mało kto wie, kto wymyślił Dzień Kota. Pomysłodawcą obchodów tego święta jest Wojciech Albert Kurkowski. Propaguje on akcje pomocy bezdomnym kotom pod hasłem „Rasowce – dachowcom”, podczas której kluby felinologiczne (felinologia - dział zoologi zajmujący się badaniem bioróżnorodności kotów) zbierają dary na rzecz pomocy bezdomnym zwierzętom. Właściciele kotów mogą Dzień Kota świętować na kilka sposobów. W tym szczególnym dniu warto poświęcić swojemu pupilowi czas, okazując mu swoje zainteresowanie i miłość.

W naszym przedszkolu jest wielu miłośników kotów, dlatego Dzień Kota obchodzony 17 lutego świętowaliśmy już w piątek. Dzieci zapoznały się z różnymi rasami kotów, opowiadały o swoich pupilach, bawiły się w naśladowanie kotów, liczyły kotki oraz śpiewały piosenki o kotach ("My jesteśmy kotki dwa", "Kotek Puszek", "Idzie, idzie kotek mały", "Wlazł kotek na płotek" itp. Wykonały też prace plastyczne "Mój Kiciuś". Odpowiadały na pytania: Co lubią koty?, Co koty robią w nocy?, Co jedzą i piją koty?, Jak należy zachować się gdy nie znamy kota?. Zajęcia ta były okazją do uświadomienia dzieciom potrzeb zwierząt, po co, aby stawały się bardziej świadomymi opiekunami. Pomogły rozwijać wiedzę na temat świata zwierząt. Stworzyły ciekawe okazje do rozwoju umiejętności matematycznych, językowych oraz do wspierania wszechstronnego rozwoju dzieci. Ponadto zabawy z kotkami były dla dzieci wielką frajdą.